Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Kuba - śladami rewolucjonistów

« poprzednie

zdjęcie 1/15

następne »

Oficjalna nazwaRepublika Kuby
Nazwa lokalnaRepública de Cuba
StolicaHawana
Powierzchnia100 860 km²
Ludność11 263 429 (2003 r.)

Aktualna pogoda

przejaśnienia, 26°C/18°C
wiatr północno-wschodni, 22 km/h.

Położenie
Ameryka Środkowa, Morze Karaibskie, na południe of półwyspu Floryda
Sąsiedzi
nie graniczy z żadnym państwem
Skład etniczny
mulaci 51%, biali 37%, murzyni 11%, Chińczycy 1%
Wyznania
bezwyznaniowcy 55,1%, katolicy 39,6%, protestanci 3,3%, inni 1,6%
Waluta
1 peso kubańskie (CUP) = 100 centavos
Język
hiszpański
Największe miasta
Havana, Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara
Ustrój polityczny
republika jednopartyjna z jednoizbowym parlamentem
Święta narodowe
rocznica zwycięstwa rewolucji 1 stycznia 1959

Opis kraju

 

Kuba jest krajem wyspiarskim położonym na Morzu Karaibskim na południe od półwyspu Floryda, w archipelagu Wielkich Antyli. W jej skład wchodzi wyspa Kuba, leżąca na południe od niej znacznie mniejsza wyspa Juventud i ok. 1600 mniejszych wysepek.

 

Środowisko geograficzne

Większość głównej wyspy zajmują niziny. W północno-zachodniej części kraju na zachód od stolicy, Hawany, wznoszą się wapienne góry Sierra de lod Organos z rozwiniętym krasem. Wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża ciągnie się łańcuch Sierra Maestra z najwyższym szczytem Turquino (2005 m n.p.m.). Niewysokie pasmo górskie Sierra de San Juan, przecina środkową część kraju. Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta, a niziny nadbrzeżne przeważnie zabagnione, miejscami przeksztłaciły się w plaże. Wzdłuż wybrzeży ciągną się całe archipelagi niewielkich wysp, skał i raf koralowych.

Na Kubie panuje klimat równikowy wilgotny, latem pojawiają się niszczycielskie huragany. Rzeki są krótkie i mają sezonowo zmienne stany wód, więc nie nadają się do żeglugi.

Mimo intensywnej eksploatacji lasów zachowało się jeszcze wiele różnorodnych kompleksów od równikowych dżungli po górskie lasy sosonowe. Środowisko wyspy sprzyja występowaniu wielu gatunków małych zwierząt.

 

Historia

Wyspa Kuba została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej wyprawy. 28 października 1492 r. Kolumb wylądował na wyspie nadając jej nazwę Juana. Była wówczas zamieszkana przez Indian – głównie Araukanów i Sibonejów. W 1511 r. Diego Velázquez de Cuéllar otrzymał zadanie podbicia Kuby, czego dokonał w krótkim czasie łamiąc opór tubylców. W następnych latach Velázquez założył kilka kubańskich miast. Natomiast w 1521 r. Kuba została włączona do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Kolonizacja w ciągu 50 lat doprowadziła do całkowitej zagłady miejscowej ludności (1560). 

 W 1762 r. Kuba została zdobyta przez Anglię, lecz po roku wymieniono ją za Florydę.  W 1898 r. w wyniku wojny morskiej amerykańsko-hiszpańskiej i interwencji USA doszło do zajęcia wyspy.  W 1902 r. proklamowano niepodległą republikę, która nadal była nadzorowana przez USA. Od 1956 r. nasilają się ruchy opozycyjne. Część z nich przekształca się w ruch partyzancki (tzw. Ruch 26 Lipca) pod kierownictwem Fidela Castro. Walka partyzancka doprowadziła do wkroczenia partyzantów do Hawany 1 stycznia 1959. Castro został premierem.

 

Źródła: pl.wikipedia.org/wii/IKuba

P. Gardner, A. Scott, M. Scott Rohan, A. Shackleton, Geografia Państw Świata, Warszawa 1994.

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message