Traveligo.pl

Rzetelna Firma

Wiarygodna Firma

Dołącz do 127.000 zadowolonych klientów, którzy podróżowali z nami od 2004 roku.

Infolinia i rezerwacja: tel. 0 801 407 406

Infolinia i rezerwacja (abonenci spoza TP SA oraz sieci kom.): tel. 0 22 517 16 00

Agadir
Sorea

Biuletyn

Najnowsze informacje o najlepszych promocjach oraz ofertach last minute prosto na Twoją skrzynkę.

Jesteśmy laureatem nagrody Mazowiecka Firma Roku

Jesteśmy laureatem RANKINGU SKLEPÓW INTERNETOWYCH Money.pl i Wprost 2010

Hiszpania

« poprzednie

zdjęcie 1/18

następne »

Oficjalna nazwaKrólestwo Hiszpanii
Nazwa lokalnaReino Espanol
StolicaMadryt
Powierzchnia504 750 km2
Ludność39 165 000
Położenie
południowo-zachodnia Europa, na Półwyspie Iberyjskim
Sąsiedzi
Andora 63,7 km; Francja 623 km; Gibraltar 1,2 km; Portugalia 1214 km; Maroko (Ceuta) 6,3 km; Maroko (Melilla) 9,6 km
Skład etniczny
Hiszpanie kastylijscy - ok. 75%, Katalończycy - 18%, Galicyjczycy - 6%, Baskowie - 1%
Wyznania
katolicy 99%, inni 1%
Waluta
1 euro (€) = 100 centów
Język
hiszpański 74%, kataloński 17%, galicyjski 7%, baskijski 2%
Największe miasta
Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao
Ustrój polityczny
monarchia parlamentarna
Święta narodowe
12 października

Opis kraju

Hiszpania

 

Hiszpania, trzecie pod względem wielkości państwo europejskie, zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, wyspy Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku oraz dwie niewielkie enklawy na marokańskim wybrzeżu Afryki. Najdalej wysunięty na południe punkt sąsiaduje poprzez Cieśninę Gibraltarską z Marokiem, jak przyczółek mostu łączącego dwa kontynenty.

 

Hiszpania liczy 39 milionów mieszkańców i każdego roku gości ponad 57 milionów turystów. Zajmuje obszar 504 780 km². Stolicą i jednocześnie największym miastem jest Madryt, który wyprzedza Barcelonę i Walencję. Większą część kraju zajmuje płaskowyż (Meseta Iberyjska) nawadniany przez rzeki: Duero, Tag i Gwadiana. Hiszpania składa się z 17 niezależnych regionów, zwanych comunidades autónomas, które obejmują 50 prowincji.

 

Popularne wyobrażenie Hiszpanii jako kraju flamenco, korridy, barów tapas i uroczystych procesji Wielkanocnych w najmniejszym stopniu nie oddaje różnorodności tej ziemi. Są cztery oficjalne języki, dwa wielkie miasta o prawie równym znaczeniu oraz krajobraz zróżnicowany bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim. Te godne uwagi kontrasty czynią z Hiszpanii fascynujący cel podróży.

 

Hiszpania, oddzielona na północy Pirenejami od reszty Europy, na południe niemal sięga Afryki. Ma długie atlantyckie i śródziemnomorskie wybrzeża oraz dwa archipelagi – Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Bardzo różne są tu zarówno klimat, jak i pejzaż, który zmienia się od pokrytych śniegiem pirenejskich szczytów, poprzez zielone łąki Galicji i pomarańczowe gaje Walencji, aż do pustynnej Almerii.

 

Madryt jest najwyżej położoną europejską stolicą, a sama Hiszpania najbardziej górzystym, po Szwajcarii i Austrii, krajem. Niezliczone pasma górskie zawsze utrudniały komunikację. Zanim pojawiła się kolej, łatwiej było przewozić towary z Barcelony do Ameryki Południowej niż do Madrytu.

 

Mieszkańcy tego nadzwyczaj interesującego kraju mają niewiele cech wspólnych, z wyjątkiem wrodzonej towarzyskości i wiecznej ochoty do uprzyjemniania sobie czasu. Zwykle poświęcają tyle samo energii na radowanie się życiem, ile na pracę. Przysłowiowa mańana (odsuwanie wszystkiego do jutra) jest fikcją, niemniej ludzie tu nie bardzo liczą się z czasem i raczej podporządkują obowiązki kontaktom towarzyskim, niż pozwolą na to, by rządził nimi zegar. W Hiszpanii dzień jest długi, a słowem madrugada określa się porę pomiędzy północą a wschodem słońca, kiedy ulice miast bywają jeszcze gwarne.

W wielu miastach i miasteczkach wieczorem ludzie ciągle jeszcze wychodzą na tradycyjne paseo i ulice wypełnia tłum spacerowiczów. Jada się w towarzystwie, przy tapas lub przy obiedzie gromadzą się zazwyczaj duże grupy. Dlatego nie jest zaskakującym fakt, że w Hiszpanii na jednego mieszkańca przypada więcej barów i restauracji niż w innych krajach.

 

strona: 1 | 2

Widok z satelity

Akceptujemy płatności:

facebook

Copyright © 2004 - 2014 Grupa Traveligo Sp. z o.o.

Jeśli szukają Państwo najlepszego sposobu na spędzenie wakacji, prosimy o zostawienie wiadomości wraz z mailem i nr tel. Konsultanci TraveliGo.pl pomogą wybrać wycieczkę spełniąjącą wszystkie Państwa wymagania.

Wyślij »

Message